Myslím, že v dnešní době vysvětlovat Cashflow Kvadrant Roberta Kyiosakiho by bylo nošením dříví do lesa. Jeho myšlenky i přes odpor, který jsem popisoval v předchozím příspěvku, přeci jenom, asi díky své síle, českou společností částečně pronikly. Přece jenom se ale k pár věcem ještě vrátím. Například jak Robert popisuje rozdíl mezi chudými a bohatými lidmi. Připisuje tento rozdíl tomu, za jaké peníze si lidé kupuji svá pasiva.
Pasiva jsou věci, služby a požitky, které nám z kapsy vytahují peníze – auta, domy, cestování, zábava atp. Ty si chudí lidé kupují ze svého aktivního příjmu, to je ten, pro který musíme tvrdě a pravidelně pracovat.
Bohatí lidé svůj aktivní příjem nejdříve investují do aktiv, to jsou věci, které nám peníze do kapsy přinášejí, jako investice, vzdělání, firmy, byznysy atp.
Až teprva z pasivního příjmu, za peníze, které jim taková aktiva přinesou si kupují svá pasiva.
Jednoduché ne?! A přesto to většina lidí nechápe.
Lidé jsou naučeni utrácet za blbosti i když na ně nemají. Neváhají se zadlužit a ani si nejsou schopni spočítat, kolik zaplatí navíc a jestli to jsou schopni splatit. Stejně tak aktivem je čas. Ten chudí lidé také utrácejí za blbosti a pak se díví, že jsou chudí. Čas je potřeba také investovat. Do vzdělání, do budování byznysů, prostě do sebe a do své budoucnosti.
Pěkný den Jaroslav